Děti školního věku často ve výživě chybují. Jedná se o určité zlozvyky, které vychází z nedostatku informací o nepříznivém vlivu některých potravin nebo nápojů na jejich zdraví. Přečtete si článek nutriční terapeutky Nutriční poradny LF OU Mgr. Karin Petřekové, PhD., která během své mnohaleté praxe vypozorovala nejčastější chyby ve stravě českých školáků.

Stravování bez snídaně

Snídaně je velmi důležitou součástí denního jídelního schématu. Především pak u dětí
a adolescentů je důležitým startovacím příjmem energie a ostatních důležitých živin. Doporučení z celkového denního nutričního příjmu se pohybuje od 25–30 %.

Často není v rodinách kladen důraz na pravidelnou snídani. Děti a adolescenti přejímají zvyklosti rodičů a většinou pravidelnou snídani nepovažují za důležitou. Přitom by stačila ovocná nebo zeleninová šťáva, celozrnná houska, případně sýr nebo tvarohová pomazánka doplněná o bylinky. Jinou variantou bude čaj nebo bílá káva, chléb, zeleninová pomazánka nebo bílý jogurt a vločky. Snídaně je lehká, a přitom dodá dítěti energii, tekutiny a kvalitní bílkoviny, což je pro dítě důležité, aby ve škole udrželo pozornost, necítilo únavu a byla podporována obranyschopnost organismu.

Bohužel, snídaně není běžnou součástí stravovacích zvyklostí. Často je pak prvním jídlem dítěte oběd ve školní jídelně nebo dopolední svačina zakoupena ve školním bufetu. Dítě, které nesnídá, má dopolední svačinku objemově a zároveň nutričně nadhodnocenu. Mezi oblíbené svačinky především věších dětí patří pšeničné bagety se šunkou či jinou uzeninou, vejcem, tatarskou omáčkou nebo kečupem, různé druhy majonézových salátů, koblihy, případně sušenky. Spektrum těchto potravin lze označit za nevhodné pro stravování všeobecně a ve výživě dětí jaksi důrazněji.

Nedostatečná konzumace zeleniny a ovoce

Zelenina je důležitou součástí lidské výživy. U dětí to platí obzvláště. Výhodou
je široký výběr druhů zeleniny, jejich snadná úprava do podoby šťáv, salátů, oblohy nebo jako doplněk pokrmů v syrové podobě. Vhodná je také na přípravu zeleninových polévek, pomazánek, příloh a podobně. Denní příjem zeleniny by měl dosahovat alespoň 400 g. Vhodná je konzumace především syrové zeleniny nebo zeleniny upravované v páře. Předběžná mechanická úprava a tepelná úprava zeleniny musí být šetrná, jelikož dlouhodobým skladováním, loupáním, krájením či dlouhodobým namáčením a vařením se ztrácí především cenný vitamín C.

Zkušenosti z praxe ukazují u velké části dětí a adolescentů, že jejich příjem zeleniny
je v některých dnech téměř nulový, případně konzumují zeleninu především jako ozdobu oblíbených pokrmů (bagety, pizza) nebo mají-li zajištěno stravování ve školní jídelně, je zelenina dle nabídky jídelního lístku, součástí obědu.

Pokrmy ze zeleniny vyžadují určitý čas pro přípravu a také je vhodné, aby byly připraveny těsně před konzumací, což je pro mnohé rodiče velmi omezující fakt, při častém pracovním či zájmovém přetížení.

Nadměrná konzumace lahůdek

Lahůdky jsou lákavou skupinou poživatin pro své výrazné senzorické vlastnosti. Jedná se také o jakýsi druh moderního stravování. Zakoupení majonézových salátů, hranolek, hamburgerů, párků s rohlíkem, případně čínských polévek, slaninových rohlíků je velmi snadné.

Finanční stránka je u těchto poživatin většinou výhodnější než u poživatin, které jsou nutričně vyváženější a bohatší na prospěšné složky výživy. Čerstvá a kvalitní zelenina nebo ovoce, ořechy, výrobky z luštěnin a obilovin ve srovnání s cenou některých lahůdek je nesrovnatelně vyšší.

Pravidelná konzumace lahůdek vede u některých dětí k vyššímu příjmu energie, což při nepoměru v jeho výdeji může přispívat k obezitě dětí, ale také ke karenci důležitých vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Naopak jsou nadstandardně konzumovány tuky, soli a různá aditiva, která se do lahůdek přidávají.

Nedostatečný a nevhodný pitný režim

Člověk je ve své podstatě závislý na příjmu tekutin. V těle dítěte je v průměru 75–80 % vody. Čím je dítě mladší, tím se tato hodnota zvyšuje, v dospělosti se ustálí zhruba na 60–65 %. Organismus vodu ztrácí, a proto pro udržení homeostázy musí vodu opět doplnit. V praxi to znamená, že dochází-li ke ztrátám vody a současně k jejímu nedostatečnému doplňování do organismu, projeví se příznaky dehydratace. Podle odborníků se traduje, že doporučený denní příjem tekutin na den je zhruba 2,5 litrů, z toho však může organismus přijmout až 1 l vody v poživatinách a pokrmech, tedy zhruba 1, 5 l má doplnit ve volných nápojích.  Také přibližně 500 ml vody si organismus navíc vytvoří při oxidaci živin.

Význam má nejen množství přijatých tekutin, ale také jejich výběr, jejich kvalita. Dostatečný příjem tekutin na den se tak může stát nedostatečným, jelikož je pokryt nápoji, které nejsou ve větší míře vhodné k doplnění tekutin a případně jiných nutrietů.

Zkušenosti z praxe poukazují na fakt, že děti jsou ve větší míře zvyklé pít tekutiny v průběhu dne, což je správné. Problémový je výběr nápojů. Děti školního věku mají oblíbené nápoje, které si donáší z domu nebo kupují ve školním bufetu. Méně často si děti nosí termosky s čajem nebo ovocné šťávy.

Z výživového hlediska nejsou vhodné nápoje obsahující kofein. Nejedná-li se o výrobky typu light, mají vysokou energetickou hodnotu, která je dána nadměrným obsahem cukru. Obsahují kofein, což je alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Jedná se o nejrozšířenější stimulant. Dále jsou v těchto nápojích obsažena barviva, oxid uhličitý nebo kyselina fosforečná. Ta může při nadměrném příjmu mít za následek narušení rovnováhy kalcia a fosforu v organismu, dochází ke ztrátám kalcia a konzument je tak ohrožen osteoporózou. Osteoporóza je řídnutí kostí, dochází k úbytku kostních trámců, kost je náchylná k frakturám. Vypije-li dítě běžné balení kofoly o obsahu 1,5 l nebo 2 l, přijme v podstatě doporučený příjem tekutin s energetickým obsahem až okolo 2 700 kJ.

Jako nevhodné k častému pití jsou též energetické nápoje. Složení některých druhů energetických nápojů svědčí o jejich nevhodnosti k časté konzumaci a už vůbec nejsou vhodné jako nápoje k plnění běžného pitného režimu. Obsahují kofein, taurin, glukuronolakton, mají vysokou energetickou nálož. V balení (250 ml) energetického nápoje je přibližně 500 kJ a obsah cukru se pohybuje zhruba od 24-30 g.

Závěr

Zdraví dětí ovlivňuje zdraví celé populace. Správná výživa je součástí zdravého životního stylu. Jíž od narození by se naše dětí měly stravovat správně. Na založení vhodných stravovacích zvyklostí dětí se v první řadě měli podílet rodiče, v dále škola a celá společnost. Důležité je se zaměřit na pravidelnost (zařazovat snídaně), pestrost (konzumace ovoce, zeleniny a dalších skupin potravin) a přiměřenost stravy (vhodná velikost porce).