V nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních pro zlepšení nutričního stavu pacientů se používá sipping. Co to vlastně je, jak se podává a jaké jsou plusy a minusy tohoto způsobu nutriční podpory vám poví v novém článku studentka 2. ročníku oboru Nutriční terapie na Lékařské fakultě Ostravské univerzity Lenka Koryčanová.
Sipping je nutriční doplněk podávaný ústy, určený pro dietní výživu při podvýživě. Můžeme říci, že je to kompletní směs makronutrientů i mikronutrientů, která je regulována vyhláškou č. 51/2004 Sb. o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití.
Je určený pacientům, u kterých se nedaří úpravou stravy udržet tělesnou hmotnost. Například pro pacienty, kteří špatně přijímají tužší stravu, ale mohou dobře pít. Důležitou podmínkou pro indikaci a podávání sippingu je funkční trávicí trakt. Může sloužit i k doplnění běžné stravy pacienta pro pokrytí jeho výživových potřeb, ale i jako jediný zdroj výživy. Je vhodný u osob malnutričních, osob v riziku malnutrice, v případě nedostatečného příjmu energie a bílkovin běžnou stravou, při poruše absorpce živin v trávicím traktu, vysoké ztrátě živin a zvýšené nutriční potřebě (např. pro lepší hojení ran).
Samotné slovo „sipping“ pochází z angličtiny a znamená srkání nebo popíjení. Pro sipping jsou běžně používány přípravky tekuté výživy v lahvičkách o objemu 125–300 ml, srkané slámkou. Tyto lahvičky je potřeba před konzumací řádně protřepat, zejména přípravky s obsahem vlákniny. Sipping může mít i konzistenci krému či pudinku, většinou malého objemu 125 ml, ten je určen ke konzumaci lžičkou. Přípravky se uchovávají na suchém a chladném místě. Po otevření je nutné uchovat v chladničce a spotřebovat do 24 hodin. Jsou také přípravky v práškové formě, které můžeme rozpustit přímo ve vodě nebo v tekutých potravinách, čímž lze navýšit kalorickou hodnotu oblíbeného jídla pacienta. Přípravky v prášku je nutné spotřebovat ihned po naředění.
Pacientovi by před podáním síppingu mělo být vysvětleno, proč doplněk stravy dostal, jeho výhody. Měl by mít přiměřenou informaci o složení a výživové hodnotě přípravku. Že má popíjet po malých jednotlivých dávkách 15–50 ml (slámkou, po doušcích, po lžících). Pacient by nikdy neměl vypít celé balení naráz. Může užívat mezi jídly nebo po jídle, jako doplnění a obohacení stravy. Sippinng lze využívat ve večerní a případně i noční dobu. Většině nemocných vyhovuje chlazený přípravek (z lednice). Pacient by měl být motivován k pravidelnému užívání nutričního doplňku.
Oproti běžné stravě má sipping, spoustu kladů. Například vysoký obsah energie a bílkovin v malém objemu, dobrá vstřebatelnost a vysoká biologická hodnota. Má přesně definovaný obsah živin, vitaminů a stopových prvků. Přípravky jsou aditivní ke stravě, řada variant je přizpůsobena různým diagnózám, jako onemocnění ledvin a jater či diabetes mellitus (cukrovka). Jsou vhodné i při poruchách polykání, při potížích s chrupem a problémech v dutině ústní. Většina neobsahuje lepek ani laktózu, je vhodná pro celiaky a osoby s intolerancí mléčného cukru. Sippingy mají široký výběr příchutí i typů. Jsou snadno dostupné a dávají možnost okamžitého použití bez zvláštní přípravy. Mezi zápory patří především vyšší cena a to že některé přípravky nehradí pojišťovna.
Nežádoucí účinky sippingu, které by mohly ovlivnit celkový výsledek léčby nemocného, by se mohly projevit především v oblasti zažívacího traktu. Ty ale ve většině případů mají přechodný charakter. Pokud se v průběhu podávání sippingu objeví průjem, může jít o dysmikrobii po antibioticích, mukozitidu po cytostaticích či ozařování nebo o nežádoucí účinky léků. V málo případech nezbývá než snížit dávku sippingu nebo jej krátkodobě přerušit a později nahradit přípravkem jiného složení. Někteří nemocní přerušují léčbu pro žaludeční nevolnost nebo nadýmání.
Nutriční podpora formou sippingu je jedním z přístupů k léčbě podvýživy. Tekuté suplementy podávané ústy zvyšují příjem energie a živin, aniž by vedly k potlačení apetitu a příjmu stravy. Zvláštní význam má tato forma nutriční podpory u operovaných pacientů, u akutních onemocnění a u nemocných ve starším věku. Pro zajímavost níže najdete dva jídelníčky. Základem je jídelníček na 2000 Kcal a druhý pro porovnání obohacen o dvě dávky sippingu (naleznete u svačinek). Celkové množství energie narostlo o 628,47 kcal.
Jidelnicek Jidelnicek-SippingZdroje:
MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ. Vyhláška č. 54/2004 Sb. o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití [online]. [vid. 2020-02-11]. Dostupné na: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-54
TOMÍŠKA, Miroslav. Nutriční podpora formou sippingu. Interní medicína pro praxi [online]. 2008, 10, 286–290 [vid. 2019-10-30]. Dostupné na: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2008/06/06.pdf
BOHATCOVÁ, Eliška. Enterální výživa pohledem farmaceuta. Praktické lékárenství [online]. 2015, 11, 127–132 [vid. 2020-02-11]. Dostupné na: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2015/04/03.pdf
ČUPÁKOVÁ, Jitka. Modulární dietetika. Edukafarm FarmiNews [online]. 2012, (1), 15 str [vid. 2020-02-11]. Dostupné na: http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/16/15_dietetika.pdf
ČUPÁKOVÁ, Jitka. Polymerní enterální výživa I. – Sipping. Medi news : časopis pro lékaře [online]. 2011, 10, 27–27 [vid. 2019-11-06]. ISSN ISSN: 1213-9866. Dostupné na: http://www.edukafarm.cz/soubory/medinews/2011-1/medinews%201_11-sipping.pdf
Přepočet jídelníčků byl proveden v Nutričním softwaru DietSystem: https://www.dietsystem.cz/
Zdroj necitovaných obrázků: https://www.medicalnutritionindustry.com/, https://www.nutrition.org.uk/
Zdroj úvodního obrázku: https://www.bda.uk.com/